Známý český výrobce zemědělských motouzů JUTA a. s. závod 10 Olomouc má více než 40letou tradici ve vývoji vázacích motouzů pro technologii lisování do obřích hranolových balíků. Od počátku jsou na kvalitu a funkčnost těchto produktů pro nasazení ve vysokotlakých lisech kladeny vysoké požadavky. JUTA a. s. tak patří mezi světové lídry na trhu, o čemž svědčí nejen stále rostoucí zájem v tuzemsku, ale i v zahraničí.
Celoročně sice probíhá testování vlastností nových motouzů v laboratorních podmínkách, ovšem žádné testování nenahradí reálný provoz při lisování. Proto během každé sezóny vyjíždí servisní podpora přímo do terénu a testuje na různých značkách lisů nové produkty.
Testování probíhá pod záštitou velkých podniků s nejnovějšími lisy, které jsou vybaveny technologií HDP (High Density Pressure) a schopností lisovat obří balíky. Toto praktické testování přináší nové podněty přímo od zemědělců. Příkladem jedné takové reakce na podnět z praxe je zavedení inovativního zakončení konců motouzů s názvem JUTALock u řady motouzů MASTER.
Při dosavadním vkládání cívek do komory lisu a jejich vzájemném navazování měla velká část uživatelů potíže s příliš krátkým koncem spojovacího motouzu, který byl navíc zachycený pod plastovým obalem. Jelikož měl tento konec nedostačující délku jen 20 cm, obsluha lisu musela zbytečně natrhnout obal motouzu, aby spojovací motouz dosáhl dostatečné délky. Ten byl po povytažení pomocí spojovacího uzlu navázán na další cívku. Obal cívky má však i stabilizační funkci a ta byla v případě jejího poškození narušena. V nejhorším případě tak mohlo docházet k nežádoucímu zborcení celé cívky, což mělo za následek horší pravidelnost odmotávání či dokonce zauzlování zbytku motouzu uvnitř komory.
U dosavadního způsobu zakončení motouzu na cívce bývají obecně použity samolepky, vzniká tak plastový druh odpadu, který zbytečně zůstává na poli, může se dostat do balíku a tím pádem může dojít i k jeho pozření hospodářskými zvířaty.
Nově došlo u spojovacího konce motouzu k nárůstu délky na 40 cm a oba konce cívky jsou zajištěné a spojené pomocí nové papírové stahovací pásky nazvané JUTALock. Takto zajištěné konce jsou pak vloženy do středu cívky, a to bez použití uzlu či nálepek START/END.
U nového řešení obsluha lisu jednoduše vytáhne oba konce zároveň a lehkým trhnutím uvolní papírovou pásku. Dostatečná délka volných konců motouzu v cívce umožňuje snadné navázání.
Páska JUTALock je vyrobena z nelaminovaného recyklovaného papíru. Jedná se tak o ekologičtější řešení vůči stávajícím samolepkám a v přírodě snadněji rozložitelný produkt.
Původně uveřejněno na https://www.mechanizaceweb.cz/prakticky-detail/