Pokud jste v poslední době vzali do rukou špagát či síťovinu, je pravděpodobné, že pochází právě ze společnosti JUTA a.s. Vysoká jakost výrobků této firmy je do značné míry dána kvalitní a moderní technologií výroby. Společnost dnes patří mezi přední české i evropské výrobce širokého sortimentu produktů pro zemědělství a stavebnictví.
Ve výrobním závodě ve Dvoře Králové nad Labem se kromě pytlů splétají síťoviny do svinovacích lisů. Každý odběratel většího množství síťoviny si může volit z řady parametrů, jako je speciální barva, gramáž, vzor či velikost, s výsledkem v podobě individuálního finálního produktu. Kromě standartních síťovin řady JUTA NET, MASTER v produkci české společnosti prověřené letitým nasazením na svinovacích lisech. Počátky vývoje a produkce síťoviny JUTA do lisů se datuje do druhé poloviny 90. let minulého století. Tehdy s příchodem modernějších západních lisů vybavených již vázacím ústrojím do sítě vznikl požadavek domácího i zahraničního trhu po tomto novém produktu. Samozřejmě, že tehdy zde hlavně ve větších zemědělských podnicích hojně jezdily pásové svinovací lisy na kulaté balíky (Hesston a Unibal) s vázacím ústrojím do motouzu. Tehdy také JUTA s motouzy do lisů na českém a slovenském trhu doslova dominovala. Výroba sisalového (přírodního) motouzu byla nahrazena polypropylenem již v roce 1974 a tím se JUTA řadí k matadorům výroby těchto motouzů na světě. Avšak pozdější požadavek trhu vzhledem k daleko rychlejšímu procesu samotného vázání do sítě a příchod technologie balení balíků do strečové fólie dal přednost síťovině. JUTA NET síťovina je vyráběna v šířích 123 cm, 125 cm a 130 cm v návinech 3000, 3600,4200 bm či jiných dle požadavků zákazníka.
Firma JUTA v současnosti nabízí několik nových produktů v kategorii síťovin: Sítě GREENWRAP s polovičním počtem řetízků a se zachováním požadovaných pevností (netrhá se). S tím samozřejmě koresponduje menší množství vzniklého odpadu. Díky svým novým vlastnostem (pevnějším řetízkům), se síťovina osvědčila jak u balíků se siláží, kdy se především v mrazech při otevření balíků síťovina snadno odmotává a nekontaminuje siláž, jak u balíků se senem a slámou. V mnoha evropských zemích či jinde ve světě je posledních letech kladen velký důraz na šetrnost vůči životní prostředí. A proto v JUTě již před několika lety zahájili vývoj nové generace odlehčených typů síťovin se zachováním hodnot stávajících či zvýšení pevností JUTANET Green Wrap a TriColora představují novou úroveň technologie síťovin pro balení kulatých balíků. Jsou navrženy se zaměřením na výkon. Nová konstrukce těchto síťovin snižuje spotřebu plastu a tím i úroveň znečištění životního prostředí.
Za zmínění stojí i síťovina JUTA NET s označením XXX. Jedná se o konstrukci síťoviny, která má zesílený střed (pásky jdou křížem). Díky tomu má tato síťovina vyšší pevnost ve středu balíku, kde je největší tlak lisovaného materiálu, a tím nedochází k podélnému praskání. Síťovina je testována na všech typech lisů používaných českými zemědělci a svými vlastnostmi univerzálně použitelná do většiny značek lisů na kulaté balíky.
Společnost myslí i na dobré pracovní podmínky, reaguje na sociální jistoty a vzdělávání svých zaměstnanců. Nabízí různé benefity, neboť v posledních letech slibuje zemědělský program budoucnost jistotu pozice firmy na domácím i světovém trhu.
Výňatek textu převzat z článku na https://www.agroportal24h.cz/clanky/o-ceskou-sitovinu-a-spagaty-je-ve-svete-zajem-podivali-jsme-se-do-fabriky-firmy-juta