V roce 2020 se JUTě podařilo prodat celkem do 41 zemí rekordní množství – 210 000 ks rolí síťoviny. Daří se jí tak upevňovat pozici i na velice náročném a konkurenčním trhu například v Německu. Firma JUTA v současnosti nabízí přes širokou obchodní síť několik nových produktů v kategorii síťovin. Novinkou pro letošní sezónu 2021 je síťovina TriColora představující novou úroveň technologie síťovin pro balení kulatých balíků.
Trochu historie
Rok 1974 byl počátek zpracování motouzů z polypropylénu a historicky se tím JUTA zařadila k matadorům této výroby na světě. Důvodem tehdy byla vysoká poptávka po motouzech pro potřeby velkých zemědělských podniků v důsledku lisování malých hranatých balíků. Ty byly tehdy často skladovány venku narovnáním do stohu. Klasické přírodní motouzy špatně odolávaly nepříznivému počasí.
Počátek daleko rychlejší a komfortnější technologie vázání u kulatých balíků do sítě přichází v roce 1983 (průkopníkem firma CLAAS s vázacím ústrojím ROLLATEX). Hned se setkalo s velkým ohlasem a srovnáním technologie, kdy 1,5 – 2,5 oviny do sítě se rovnalo 15 ovinům motouzem s následnou obrovskou úsporou času při vázání a s tím související zvednutí výkonu lisu. Počátky vývoje a produkce síťoviny JUTA do lisů se datuje do druhé poloviny 90. let minulého století. Tehdy s nástupem na trhu modernějších západních lisů vybavených již vázacím ústrojím do sítě vznikl požadavek domácího i zahraničního trhu po tomto novém produktu. Důvodem bylo, že dovážená síťovina byla špatně dostupná a velice drahá v porovnání s vázáním do motouzu u kulatých balíků, které bylo náklady pro zákazníky cenově přijatelnější. Vedení JUTy se tehdy pustilo do vývoje a výroby vlastního druhu síťoviny související i s možností budoucí rostoucí poptávky spojené s příchodem technologie balení do strečové fólie u senážních balíků. Lisem vybaveným vázáním do sítě tehdy disponovali pouze službaři a nabízeli službu lisování včetně balení hlavně pro menší zemědělce. Dobře si tak ti menší pamatují, že byl běžný jev, kdy čekalo několik soukromníků na příjezd službaře. Běžně tak docházelo při sklizni k prodloužení směny lisování až do nočních hodin, nebo že již u nahrabaných a připravených řádků došlo k zmoknutí. Tehdy bylo běžné, že sezónní výkon senážního lisu byl i 20 000 balíků.
Díky následnému vstupu ČR v roce 2004 do EU, možnosti čerpat z dotačních programů a pořizování moderních lisů došlo k výraznému navýšení počtu svinovacích lisů na našem území. A dnes vesměs skoro každý, ať už velký zemědělský podnik či soukromník, vlastní svůj lis.
Místo, kde se mění granulát na pásky a následně splétá v síťovinu
V roce 2020 se JUTě podařilo prodat celkem do 41 zemí rekordní množství – 210 000 ks rolí síťoviny. Daří se jí tak upevňovat pozici i na velice náročném a konkurenčním trhu například v Německu. Dlouhodobě má i velice dobré jméno, o čemž svědčí stoupající poptávka i na východních trzích - Rusko, Ukrajina či Litva. Kromě standardních síťovin řady JUTA NET, MASTER si odběratel většího množství síťoviny může volit z řady parametrů, jako je speciální barva, gramáž, vzor či velikost, s výsledkem v podobě individuálního finálního produktu. Produkce JUTA NET síťoviny je vyráběná v šířích 123 cm, 125 cm a 130 cm v návinech 3000, 3600, 4200 bm. Za zmínku stojí i síťovina JUTA NET s označením XXX. Jedná se o konstrukci síťoviny, která má zesílený střed (pásky jdou křížem). Díky tomu má tato síťovina vyšší pevnost ve středu balíku, kde je největší tlak lisovaného materiálu, a tím nedochází k podélnému praskání. Síťovina jsou testována na všech typech lisů používaných českými zemědělci a svými vlastnostmi univerzálně použitelná při sklizni a sběru různých pícnin či dalších plodin.
Firma JUTA v současnosti nabízí přes širokou obchodní síť několik nových produktů v kategorii síťovin
Novinkou pro letošní sezónu 2021 je síťovina TriColora představující novou úroveň technologie síťovin pro balení kulatých balíků. Splňuje výborné výsledky při balení senáže, sena i slámy. JUTA je tak schopna držet krok s konkurencí a zavádět inovativní řešení. Předností této síťoviny je její nová konstrukce zaměřená na dokonalejší funkci rozprostírání danou principem navolňování po celé šířce balíku s výrazným posílením pevností síťoviny při snížení její hmotnosti. U nových lisů, kde máme šíři lisovací komory 120 cm se dobře roztáhne síť TriColora šíře 123 cm a pro širší varianty komor 122/123 cm síť v šíři 125 cm i lehce přes kraj 1-2 cm. Podrobeno v letech 2019 a 2020 náročnému testování na různých značkách lisů. Při testování se v žádném případě nejedná o odzkoušení na pár balících. Jde v prvé řadě o sjetí kompletní role s tím, že obsluha sleduje její chování po celou dobu. Při testu je přítomen i náš technik či obchodníci. Následně proběhne odběr vzorků sítě z čerstvě zabaleného balíku, který je podroben analýze v laboratoři. V další časové fázi 6 -9 měsíců proběhne odběr a kontrola dalších vzorků sítě na několika místech. Srovnáváme tak typ uskladnění ve stohu - převážně seno a slámu. V loňském roce také přes přímé obchodní zástupce JUTy byla možnost vyzkoušet tuto síťovinu ve větším míře u řady našich dlouholetých zákazníků. Názory a poznatky zákazníků jsou důležitou zpětnou vazbou při dalším směřování vývoje a výroby produktů.
Sítě GREENWRAP s polovičním počtem řetízků a se zachováním požadovaných pevností (netrhá se). S tím samozřejmě koresponduje menší množství vzniklého odpadu. Díky svým novým vlastnostem (pevnějším řetízkům), se síťovina osvědčila jak u balíků se siláží, kdy se především v mrazech při otevření balíků síťovina snadno odmotává a nekontaminuje siláž, tak u balíků se senem a slámou. V mnoha evropských zemích či jinde ve světě je v posledních letech kladen velký důraz na šetrnost vůči životnímu prostředí. A proto v JUTě již před několika lety zahájili vývoj nové generace odlehčených typů síťovin se zachováním hodnot stávajících či zvýšení pevností JUTANET Green Wrap. Tyto řady síťovin jsou navrženy se zaměřením na výkon. Nová konstrukce těchto síťovin snižuje spotřebu plastu a tím i úroveň znečištění životního prostředí.
Vybraný text převzat z článku zveřejněného na https://www.agroportal24h.cz/clanky/juta-v-letosnim-roce-prichazi-s-novou-generaci-sitoviny-tricolora-senaz-seno-a-slama-idealni-volba